Vyhledávání

Kontakt

Extreme Lab

asgard.club@seznam.cz

Baterie z citrónu

Další klasická hračička a pokus je výroba baterie z citrónu.

K pokusu potřebujeme citrón, měděný a zinkový drát a 2 či více vodičů. Měďený drát zasuneme do jedné strany citrónu a zinkový  do druhé. Dráty se v citrónu nesmějí dotýkat. K těmto drátům připojíme vodiče, na kterých poté můžeme naměřit napětí. V případě potřeby můžeme použí více citrónú zapojených takto do série.

Díky probíhající chemické reakci mezi kovem a ovocnou šťávou, je počet elektronů na povrchu různých kovů rozdílný, čímž vzniká elektrické napětí, označované jako elektrochemické napětí. Tedy ponoříme-li do citrónové šťávy (elektrolitu) dvě rozličné elektrody (měď a zinek), je jejich vzájemné napětí dáno rozdílem elekrtochemických napětí jednotlivých elektrod.

Já jsem takto naměřil 1,2V a nějaký drobný. Při zatížení LEDkou však napětí padlo na 0V . Když jsem použil 3 takto vytvořené články zapojené do série, tak se LEDka konečně nepatrně rozsvítila, ovšem žádný zázrak.

Tímto způsobem můžeme použít i jiné kyselé druhy ovoce a zeleniny, ale i ocet nebo colu. Stejně tak můžeme experimentovat i s jinými kovy Výsledné hodnoty jsou ovšem jiné a nižší.

Ponoříme-li nějaký kov (zinek) do elektrolytu (citrón/kyselina citrónová), ustaví se rovnováha mezi kovem a elektrolytem, kterou můžeme charakterizovat napětím, které má kov vůči elektrolytu. Tomu říkáme elektrochemické napětí. Ponoříme-li do elektrolytu dvě elektrody (zinek,měď), je jejich vzájemné napětí dáno rozdílem elektrochemických napětí jednotlivých elektrod. Vyrovnáváním rozdílů (elektrochemických) napětí mezi těmito elektrodami vzniká elektrický proud.